70.000 migranata ima trenutno u Srbiji, koji prolaze kroz pet centara za tražioce azila
Tako bi u Srbiji uskoro mogao da nikne centar za 400.000 azilanata, otkrio je Stojanović za "Blic" i dodao:
- Kako EU nema rešenje za veliki problem sa migrantima, jedna od mogućnosti je da finansiraju izgradnju velikog centra za migrante. Spekuliše se da EU želi takav centar negde na Balkanu, a da su velike šanse da to bude baš Srbija. Takođe se priča da bi lokacija za centar bila negde na jugu Srbije i da bi takav grad za azilante najverovatnije bio montažnog tipa - otkriva Stojanović za U nema rešenje za veliki problem sa migrantima sa kojim se suočava na svojoj teritoriji, pa ga zato traži na Balkanu, i to možda čak na jugu Srbije, upozorava za "Blic" Momir Stojanović, predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost.„Blic“.
On, međutim, ističe da Srbija na to ne bi trebalo da pristane.
- Nadam se da neće biti pritisaka na nas da pristanemo na izgradnju takvog centra, jer ukoliko bi samo petina tih ljudi ostala u Srbiji, to bi bio veliki ekonomski i bezbednosni problem - dodaje Stojanović.
Momir Stojanović
S druge strane, ministar za socijalna pitanja Aleksandar Vulin negira saznanja funkcionera SNS i kaže za „Blic“ da gradnja takvog centra niti je u planu, niti je moguća.
- Srbija nema kapacitete za tako nešto, niti bi ulazila u takav projekat. Mi ispunjavamo svoje međunarodne obaveze kako prema tražiocima azila tako i prema licima koja dolaze iz readmisije. Srbija ne gradi nikakve trajne centre za smeštaj migranata i neće ih graditi - kaže Vulin.
Nenad Ivanišević, zamenik ministra Vulina u Radnoj grupi za migracije, potvrđuje da gradnju takvog centra može da planira samo Vlada Srbije, koja o tome nikada nije razgovarala.
- Naša ideja je da se napravi nekoliko punktova gde će tim ljudima biti pružena pomoć, kao što se već i radi u Subotici, Kanjiži, Preševu - kaže Ivanišević.
Dnevno više od 1.000 emigranata uđe u Srbiju, a najnovije procene govore da ih u Srbiji sada ima oko 70.000. Oni prolaze kroz pet centara za tražioce azila.
Нема коментара:
Постави коментар