Penzioneri su na protestu u Beogradu podsetili na smanjenje penzija i zatražili da im se vrati novac koji im je kako tvrde "otet i ukraden".
Izvor: N1
"Raditi po 30-40 godina i sada uzimati od penzije, na šta to liči? Toliko lopova, toliko tajkuna, pa što nije uzeo od njih", pita jedna od penzionerki.
Podsećaju da je aktuelni predsednik Vlade je 2014. obećao: "Penzioneri će biti poslednji u čija prava bilo ko smeti da dira". Tri godine posle zaključuju: Naseli smo.
"Džepovi su nam sve prazniji, život i standard sve niži, zahvaljujući našem vođi. Koji nam je protivustavno zavukao ruke u džep i ukrao penzije i čak javno rekao u Skupštini na pitanje jedne poslanice kad će da nam vrati, nemam šta da vraćam", kaže druga penzionerka.
A da li statistika demantuje stav demonstranata da krpe kraj s krajem?
U Srbiji živi milion i 7 stotina hiljada penzionera, a mesečna prosečna penzija iznosi nepune 24 hiljade dinara. Ipak, čak pola miliona pripadnika trećeg doba, mesečno od države dobije manje od 15 hiljada dinara.
Primanja su, kažu, u svađi sa cenama na rafovima. Da čuju njihovu muku pozvali su sve predsedničke kandidate. Pojavila su se dvojica - Boško Obradović i Vuk Jeremić.
"Nemoralno je i licemerno zahvaljivanje penzionerima na finansijskom spasavanju Srbije kada mi nismo dali saglasnost za to... Kada ne znamo za šta se troši taj novac... I zato se, evo kako kažu, mi penzioneri bavimo politikom, ali ne da bi došli na vlast i na položaje kao oni, nego se borimo za naše dostojanstvo, za naša prava, za našu imovinu", naveo je Jovan Tamburić iz Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije.
Ljuti na Ustavni sud što nije zakon o smanjenju penzija proglasio neustavnim, odšetali su do te institucije. "I kadije su časnije sudile" viknuli su sudijama.
Poslednja stanica protesta bila je Vlada - koja je, tvrde, izvor svih problema penzionera.
Нема коментара:
Постави коментар