N
Na kojih pet pitanja zamenik direktora BIA Dragan Marković, poznatiji kao Markoni, nije prošao na „detektoru laži“
DA li ste 19. 3. u „Fokaču“ u Hajatu od Peurače uzeli novac od mita? Da li ste na bilo koji način učestvovali u uzimanju mita od firme „Men pauer“? Da li ste na bilo koji način učestvovali u uzimanju mita od firme „Sekjuritas“? Da li ste nekada sa Peuračom na bilo koji način učestvovali u planiranju i uzimanju mita od pojedinih firmi u Srbiji? Da li ste nekada u životu primili bilo kakav mito?
Na ovih pet pitanja zamenik direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Dragan Marković, poznatiji kao Markoni, nije prošao na „detektoru laži“. On je na svako od njih, kako saznaju „Novosti“, odgovorio sa - „Ne“, i slagao.
- Na osnovu analize psihofizioloških reakcija na svih pet gore navedenih pitanja, može se zaključiti da je Dragan Marković imao reakcije koje su karakteristične za laganje - zaključak je poligrafiste MUP Srbije, čiji je izeštaj upućen Tužilaštvu za organizovani kriminal i Upravi kriminalističke policije (UKP) MUP Srbije.
Poligrafsko testiranje zamenika BIA usledilo je posle višesatnog ispitivanja u svojstvu građana u prostorijama UKP, a na zahtev Tužilaštva, koje vodi istragu u slučaju Dragoljuba Peurače, direktora Direkcije za inspekciju rada Ministarstva za rad, socijalnu politiku i zapošljavanje.
- Marković je potvrdio da se 19. marta sreo sa Peuračom u „Hajatu“, ali je rekao da je to bilo samo „nakratko“ i „u prolazu“ - navodi izvor „Novosti“ blizak istrazi. - Ponuđeno mu je da se testira na poligrafu i tako dokaže da govori istinu. Pristao je. Ipak, kada je poligrafista završio posao, znao je da je „pao“, pa je tražio da iznova ide na „detektor laži“. Tako nešto ne poznaju propisi, jer ponovoljeni test nije nije relevantan, kao kada se prvi put uradi.
Poligraf nije dokaz na sudu, ali je bitno policijsko oruđe za dalji rad i određivanje pravca predistrage. To praktično znači da će se i dalje raditi predistražne radnje kada je reč o Markoviću.
Istraga protiv Peurače započela je 19. marta ove godine kada je i uhapšen u „Hajatu“ posle uzimanja 15.000 evra mita od firme „Menpauer“. Još tada je operativcima bila sumnjiva njegova komunikacija sa Markovićem. Usledio je dalji operativni rad, pregled video-nadzora u samom hotelu, ali su obojica „imala sreće“ jer restoran „Fokačo“ nije pokriven kamerama, što je Marković odlično znao.
- Tokom istrage koja je pokrenuta veštačen je Peuračin telefon i videla se intenzivna komunikacija između njega i Markovića kako prethodnog dana, kada je dogovorena primopredaja para, tako i na sam dan primanja mita - navodi dobro obavešten izvor „Novosti“. - Postoje i SMS poruke koje indirektno ukazuju da je zamenik direktora BIA bio više nego upoznat sa tim šta se dešava.
Ubrzo posle hapšenja Peurače policiji se javilo desetak firmi, čiji su vlasnici ili direktori tvrdili da su na isti način kao „Menpauer“ i oni morali da plate mito kako bi dobili određeni papir Direktorata za inspekciju rada. Jedan od njih, čelnik „Sekjuritasa“ tvrdio je da je istog dana u isto vreme u „Hajatu“ predao Peurači 50.000 evra mita.
Sada, kako saznajemo, postoji već jaka sumnja da je ovakav vid reketiranja firmi po Srbiji bio ustaljena šema za uzimanje para. Tužilaštvo za organizovani kriminal radi svoj posao i uskoro se očekuju nova ispitivanja.
RAZRAĐENA ŠEMA
DRAGOLjUB Peurača je 19. marta ove godine uzeo 15.000 evra od firme „Menpauer“ tako što je rekao da se novac odnese kod određenog advokata. Od „Sekjuritasa“, kako se sumnja, uzeo je direktno novac u „Hajatu“, a potom ga,navodno, dao Markoviću (u „Fokaču“ ili toaletu).
- Firme su reketirane na vrlo jednostavan način - objašnjava naš izvor. - Tokom kontrole preduzeća uočavane su određene nepravilnosti, bilo da ih je bilo ili ne, a davanje papira sa rokom do kada gazde moraju da ih isprave uslovljavano je mitom. U suprotnom prećeno je ukidanjem licence i dozvole za rad.
Нема коментара:
Постави коментар