kakо сазнаје Србин.инфо од запослених у Општини Нови Београд, радници ове државне управе због драстичног смањења плате ступају у штрајк упозорења, а затим и у генерални штрајк ако се њихови захтеви не испуне.
Наиме, по речима нашег извора из Општине, челници Новог Београда су по налогу ревизора прихватили да противзаконито (а вероватно због мањка у општинској каси) смање плате запосленима са средњом и вишом стручном спремом. Смањење плате је од 14 до 16 хиљада динара за запослене са средњом стручном спремом, док је умањени износ за оне са вишом нешто мањи.
Већи део запослених (од укупно 96) су они који имају свакодневни лични контакт са грађанима и који обављају највећи део послова у Општини. Пре смањења плата имали су примања у просеку око 40 до 45 хиљада динара. Са овим умањењем тренутно имају лични доходак од 25 до 30 хиљада динара што није довољно ни за основне егзистенцијалне потребе у Београду. Треба напоменути да су већина породични људи, односно да имају кредите које су узимали да би подмирили животне потребе, те овако драстично смањене плата доводи у опасност да им банке, због неисплаћених обавеза, одузму покретну и непокретну имовину.
Такође, огорчени радници за Србин.инфо напомињу да заменици и саветник председника Општине Нови Београд, чланови Већа (њих девет) и осталих двадесет функционера, који не пружају никакве конкретне услуге грађанима који их плаћају, имају примања од 80.000 до 90.000. Њима плате неће бити смањене. На пример, у неким општинама у Србији, функција члана Већа није плаћена, већ волонтерска.
Радници још напомињу да саветници, заменици и чланови Већа ретко долазе на посао, а кад и дођу, то је углавном после 12 часова.
Када је утврђен мањак у општинској каси, запосленима у „Центру за развој и локалну економију“ и седморици запослених у „Инфо сервису” (води кабинет председника), нису смањење плате за разлику од осталих, а такође им не прети ни отказ. С друге стране, отказ је сасвим могућ за остале чиновнике који су све време запослени у општини.
Занимљиво је, како кажу сами запослени у Општини Нови Беград, „Центар за развој и локалну самоуправу”, као и „Инфо сервис“ постоје само пар година, а њихови запосленици су људи који су добили та радна места по партијској линији. Такође, ова два сервиса обављају послове које су пре свакодневно извршавали сами чиновници запослени у Општини, тако да је покретањем и „Центра” и „Инфо сервиса” само се беспотребно дуплирао број запослених који примају плату из општинског буџета.
Свим запосленима је и зимус каснила плата јер је Општина имала проблема са исплатом средстава за изградњу стазица у блоковима, иако подизање нових стазица није у опису општинских послова. За превоз је Општина пак дужна појединим запосленима и више од сто хиљада динара.
Због свега наведеног, око стотину радника оОпштине „Нови Београд“ у петак ступа у штрајк упозорења. Ако општина и даље одбија да преговара са радницима, идуће недеље ће ступити у генерални штрајк.
А ако радници ступе у генерални штрајк то ће паралисати општину Нови Београд, јер су они ти који свакодневно обављају конкретне општинске послове, што ће изазвати огромне проблеме у највећој општини у Србији.
Нема коментара:
Постави коментар