петак, 18. септембар 2015.

EVO KAKO DA SRPSKA JAVNA PREDUZEĆA OZDRAVE: Ovo su saveti Milana Krkobabića koji je POŠTE SRBIJE "stavio na noge"!


- U našim javnim preduzećima postoji čuveni "bermudski trougao" - uprave, u kojoj sede predstavnici političkih partija, menadžmenta i reprezentativnih sindikata i zbog toga nestaju sve dobre pokretačke ideje i nestaje sav potencijal srpske privrede - kaže prvi čovek Pošte Srbija

Foto: Pošta Srbije
Direktor Pošte Srbije Milan Krkobabić u intervjuu za Nedeljnik, daje recept o uspešnom poslovanju ovog javnog preduzeća, govori o modelu  funkcionisanja javnog sektora na kome insistira PUPS na čijem je čelu, šta je potrebno da bi država bila dobar gazda, a otkriva i novi koncept isplate penzija u 21. veku.

– Pošta je javno preduzeće koje zapošljava 15.000 ljudi. Cilj javnih preduzeća je da obave svoju misiju, ali – kao što je to slučaj s Poštom, koja je tržišno pozicionirana – imaju zadatak da budu i profitabilna. A ako su profitabilna, tek onda mogu da rastu i razvijaju se, što podrazumeva proširenje poslovanja i tehničko-tehnološko unapređenje. Uz visok stepen društvene odgovornosti prema zaposlenima. To su te tri stvari koje svako javno preduzeće u Srbiji mora da ostvari, kao što je uostalom praksa u svim velikim svetskim kompanijama. Sistem koji nije baziran na tome, osuđen je na lagano propadanje – objašnjava Krkobabić.Krkobabić zasluge za ogroman uspeh Pošte Srbije pripisuje pre svega radnicima tog preduzeća i njihovom stvaralačkom potencijalu koji se manifestuje kroz profitabilnost, rast i razvoj, i punu brigu o zaposlenima.
Foto: Promo
Foto: Promo
– Permanentno tvrdim da je ovaj rezultat ostvaren zahvaljujući angažovanju i stvaralačkom potencijalu 15.000 radnika Pošte. Ovo nije demagogija, ovo je realnost. U našim javnim preduzećima postoji čuveni “bermudski trougao” – uprave, u kojoj sede predstavnici političkih partija, menadžmenta i reprezentativnih sindikata. U tom trouglu suprotstavljenih interesa, prokletstvu srpske privrede, nestaju sve dobre pokretačke ideje i nestaje sav potencijal srpske privrede. Da bismo to izbegli, u Pošti su uprava, menadžment i sindikati na istoj strani stola. U Pošti nema tog “bermudskog trougla” koji generiše gubitke. To je ta razlika između Pošte i drugih javnih preduzeća koja se urušavaju i prave enormne gubitke, i teret su o vratu i srpskoj privredi i srpskom budžetu – kaže Krkobabić.
Kao predsednik stranke PUPS, Krkobabić se osvrnuo na položaj penzionera u Srbiji.
– Penzionera u Srbiji ima 1,7 miliona. PUPS se bori za osnovnu zaštitu penzionera, ali svi penzioneri ne glasaju za PUPS. Penzioneri glasaju za sve političke partije. PUPS je četvrta partija po snazi u parlamentu. Penzioneri se ne opredeljuju isključivo za zaštitu svog socijalnoekonomskog i materijalnog položaja, nego se rukovode različitim motivima – objašnjava Krkobabić i dodaje: 
Foto: Promo/PUPS
Foto: Promo/PUPS
– Koncept 19. veka gde su četiri radila, a jedan primao penziju, praktično više nije održiv. Savremena tehnologija ne zahteva veliki broj zaposlenih. Ikea kod Bubanj potoka treba da izgradi poslovni objekat na 28.000 kvadrata, a zaposliće samo 300 ljudi. Projekcije kažu da će u većini zemalja do sredine veka raditi jedva jedna trećina sada zaposlenih.
Prvi čovek PUPS-a ima rešenje i za to, kako isplatiti penzije u budućnosti?
– Naš koncept je blizak evropskom, odnosno slovenačkom, a to je pozicioniranje odnosno sagledavanje nove uloge države u svemu tome. Hoćemo “dobru” državu, koja je ekonomski utemeljena, organizovana i efikasna. PUPS se zalaže za socijalno pravednu državu koja mora da bude garant dugoročne stabilnosti. Samo socijalno pravedna država imaće snagu i da izvrši preraspodelu društvenog bogatstva, obezbedi dugoročnu stabilnost i zaštiti sve socijalno ranjive slojeve.
(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)

Нема коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Отсећи хидри краке.(politički komentar)

Арсеније Станковић   Završio  IX Beogradsku gimnaziju, Vojno tehničku akademiju i Visoku vojnopolitičku školu JNA. Poslediplomske sudij...