Pola miliona starih ima minimalnu penziju
Među starijim osobama rasprostranjeno je siromaštvo i socijalna isključenost, a uslovi stanovanja i struktura potrošnje lošiji su u poređenju sa ostalom populacijom.
Ovo je danas izjavila direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović, povodom 1. oktobra Međunarodnog dana starijih osoba.
- I dok životni vek i kvalitet života starijh raste u svim razvijenim zemljama, u Srbiji svaka deseta stara osoba živi ispod granice, više od 11.000 osoba starijh od 65 godina prima socijalnu pomoć, a gotovo pola miliona starih osoba ima minimalnu penziju - rekla je Tanjugu Paunović.
Ona je navela da su najveći izazov za starije osobe u Srbiji, kada su u pitanju ljudska prava, diskriminacija, siromaštvo, nasilje i zlostavljanje, kao i nedostatak specifičnih mera i usluga.
- To je i razlog što su starije osobe prepoznate kao jedna od osetljivih društvenih grupa u Strategiji prevencije i zaštite od diskriminacije i pratećem Akcionom planu koju je vlada usvojila za period do 2018. - rekla je Paunović.
Navodeći da usluge u rezidencijalnim ustanovama treba da budu usmerene shodno individualnim potrebama korisnika, a ne organizacionim potrebama pružalaca usluga, ona je ocenila da postoji dosta mehanizama kojima bi država, preko zdravstvenih i socijalnih ustanova, mogla da interveniše u okviru svojih javnih politika, kako bi se unapredio položaj te osetljive društvene grupe.
- Jedan od njh je donošenje posebnog zakona o zaštiti prava pacijenata u kome bi bile sadržane antidiskriminacione klauzule, uključujući i one koje se odnose na starosno doba - rekla je Paunović.
Međunarodni dan starijih osoba se u svetu i kod nas obeležava 1. oktobra u skladu sa Rezolucijom 45/106 koju je proglasila Generalna skupština UN 14. decembra 1990. sa ciljem da se naglasi važnost osiguravanja zivotnog okruženja koje se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.
Нема коментара:
Постави коментар